Kiedy należy zgłosić sprawę do kuratorium?

Nauczyciele łamiący prawo to niestety codzienność polskich szkół. W jakich sytuacjach należy złożyć skargę do kuratorium?

Kuratorium – ostatnia deska ratunku.

Szkoła to miejsce, w którym każdy powinien być równy wobec prawa oraz statutu, ustalonego w placówce. Zdarzają się jednak nauczyciele, którzy są ponad prawem i przekraczają swoje uprawnienia, często z pełną świadomością. Kiedy należy skierować sprawę do kuratorium?

Kuratorium to niejako ostatni organ, do którego powinniśmy się zgłosić. Jeżeli występuje sytuacja, kiedy to zachowanie nauczyciela jest skandaliczne i przekraczające normy należy w pierwszej kolejności udać się do wychowawcy. Często już to przynosi rezultat i po rozmowie z nauczycielem topór wojenny zostanie zakopany.

Jeżeli natomiast mimo rozmów z wychowawcą nie widzimy skutków naszego działania – należy udać się do dyrektora. Jest on odpowiedzialny za bezpieczeństwo oraz odpowiada za każdego nauczyciela. Najczęściej dany nauczyciel idzie “na dywanik” do dyrektora i sprawa zostaje zażegnana. Rzadziej kończy się to naganą.

Co jeśli dyrektor zawiedzie?

W tym przypadku pozostaje nam już tylko zgłoszenie placówki do kuratorium. Jest to wyjście ostateczne, ale niekiedy jedyne w sytuacji. Kuratorium oświaty należy wyszukać w internecie, a następnie wysłać pisemną skargę. Przed wysłaniem należy również zgromadzić dowody, bądź świadków karygodnego zachowania pracowników szkoły. Wysłanie pisma do kuratorium bowiem, to jawne pójście “na wojnę” ze szkołą. Szczególnie, kiedy oskarżany nauczyciel to zaufana osoba dyrekcji.

Wbrew pozorom nie należy się jednak bać o pogorszenie naszej sytuacji. W przypadku gdy nauczyciel zacznie coraz bardziej i ostentacyjnie znęcać się nad dzieckiem, będziemy mieli coraz więcej dowodów na takowe zachowanie. Należy jednocześnie zapewnić odpowiednią opiekę psychiczną dziecku, gdyż są to dla niego często ciężkie chwile.

Anonimowy donos? To zły pomysł.

Możliwość anonimowego doniesienia na złe zachowanie nauczyciela nie jest najlepszym pomysłem. Kuratorium dostaje bowiem dziesiątki zawiadomień dziennie i często odrzuca z miejsca te anonimowe. Są one w większości wysyłane jako żart, bądź uszczypliwość, rzadziej jako faktyczny problem.

Jeżeli zatem nauczyciel przekroczy swoje uprawnienia to:

  1. Udaj się do wychowawcy.
  2. Zgłoś sprawę do dyrektora.
  3. Zgromadź materiał dowodowy oraz świadków takiego zachowania.
  4. Wyszukaj w internecie dane placówki kuratorium w zależności od twojego miejsca zamieszkania.
  5. Wyślij pisemną skargę do kuratorium.

W przypadku kiedy nasze oskarżenie było jak najbardziej zasadne, możemy spodziewać się zawieszenia, bądź zwolnienia danego nauczyciela.

 

 

 

 

Dodaj komentarz